A VKSZ Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. és a Szent István Egyetem (MATE jogelődje) közös kiadásában, az Európai Unió Kohéziós alapjának támogatásával megjelent a Klímaadaptív gyepgazdálkodás a városban c. ismeretterjesztő kötet, amely felhívja a figyelmet a városi zöldfelületek szerepére, valamint bemutatja a városban kialakítható féltermészetes vadvirágos gyepeket, azok előnyeit, kialakításának és elhelyezésének módszerét mind hazai, mind nemzetközi példákon keresztül.
A kiadvány a 2015 óta futó, a VKSZ Zrt. és a Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet és jogelődjei által koordinált kutatási és fejlesztési együttműködés, a Vadvirágos Veszprém program eddigi eredményeit foglalja össze. Az együttműködés keretében veszprémi mintaterületeken technológiaváltással féltermészetes városi virágos gyepek kialakítását és kezelését végezzük. A monitorozás kiterjed a gyepek karakterváltozására, diverzitásának alakulására és a fenntartás technológia költséghatékonyságra. A koncepció formálásában és a monitorozásban tájrendező és kertépítő mérnök alapszakos, valamint tájépítész és kertművész mesterszakos hallgatók kapcsolódtak be. A kutatási programot kommunikációs és szemléletformáló program kíséri, amelyben a város iskolái, óvodái és civil szervezetei is bekapcsolódnak. A kutatási programot Báthoryné Nagy Ildikó Réka tájépítész, egyetemi docens (Településépítészeti és Települési Zöldinfrastruktúra Tanszék) vezeti, a terepi élőhelyi kutatást Gergely Attila biológus, mesteroktató (Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék) irányítja. A kutatásban részt vesz Bálint Krisztina tájépítész, doktorandusz hallgató, a kiadvány elkészítésében segített Pap Miklós tájépítész, doktorandusz hallgató.
A kiadvány nyomtatott formában az Entz Ferenc Könyvtárban, online formában az alábbi linken érhető el: https://www.vkszrt.hu/media/kiadvany/files/KlimaadaptivvarosigyepgazdalkodaskiadvanyVeszprem.pdf