Kedves Kollégák!
Nagy szeretettel várunk mindenkit a több éve futó ConnectGREEN projekt zárókonferenciáján, amely 2021. szeptember 28-30. között kerül megrendezésre. A *“Protected Areas - Cornerstones of Ecological Connectivity in the Carpathians and Beyond”*című nemzetközi konferenciát a ConnectGREEN projektcsapat a Kárpátok Keretegyezmény titkárságával és a Kárpáti Védett területek Hálózatának Bizottságával közösen szervezi.
A konferencia Visegrádon kerül megrendezésre, lehetőség lesz személyes és on-line részvételre is. A három napos rendezvény az Európai Unió /INTERREG, Duna Transznacionális Együttműködési Program 2014-2020 program/ja által társfinanszírozott *ConnectGREEN projekt* – „*Ökológiai folyosók helyreállítása és kezelése hegyvidéki területeken, a Duna-medence zöldinfrastruktúrájának részeként”*keretében rendezik (www.interreg-danube.eu/connectgreen <http://www.interreg-danube.eu/connectgreen>).
A részvétel ingyenes, de kérjük regisztráljanak 2021. szeptember 15-ig az alábbi linken:
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/connectgreen/section/connectgreen-international-conference <http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/connectgreen/section/connectgreen-international-conference>
A projektben a Tájépítészeti, Tájvédelmi- és Díszkertészeti Intézet több munkatársa is részt vett továbbá diákjaink is hozzájárultak a hazai vizsgálati területhez kapcsolódó ismeretek gyűjtéséhez.
Rövid összefoglaló a projekt eredményeiről:
A komplex projekt egyik első lépése átfogó elemzés készítése volt az ökológiai hálózat kijelölésének, fenntartásának sajátosságairól, a partner országok területi tervezésének rendszeréről, valamint az ökológiai hálózat-tervezés és területi tervezés kapcsolatáról, beágyazottságáról.
A projekt részletes vizsgálatokra támaszkodva feltérképezte a nagyragadozók természetes élőhelyeit a Kárpátok-régiójában, és lehetőségeket keresett a vándorlási útvonalak és ökológiai folyosók azonosítására, a szükséges kapcsolati hiányok feltárására.
A projekt a hiányzó ökológiai kapcsolatok helyreállítását négy mintaterületen tűzte ki célul, de hosszútávon a cél, hogy párbeszéd induljon, annak érdekében, hogy a területi tervekbe is bekerüljenek a kritikus ökológiai kapcsolatok, vagyis a jövő fejlesztési döntéseiben ezek az igények hangsúlyosabban jelenhessenek meg. Különösen fontos lehet minden országban a regionális és helyi szint szerepe, hiszen a helyi adottságok, problémák azonosítása ezen a szinten hatékonyabban megtörténhet.
*A projekt partnerei*
·*Románia*: WWF Románia, Nemzeti Építésügyi Kutatás-fejlesztési Intézet, Várostervezés és Fenntartható Területfejlesztés, Piatra Craiului Nemzeti Park Igazgatóság
·*Ausztria*: Közép- és Kelet-Európai WWF
·*Cseh Köztársaság*: A Cseh Köztársaság Természetvédelmi Ügynöksége, Silva Tarouca Tájépítészeti és Dísznövény Kutatóintézet
·*Magyarország*: CEEweb a Biológiai Sokféleségért, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
·*Szlovákia*: Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség, A Szlovák Köztársaság Állami Természetvédelmi Hivatala, Pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem – SPECTRA EU-s Kiválósági Központ
·*Szerbia*: Szerb Építészeti és Város- és Területfejlesztési Intézet, Djerdap Nemzeti Park
Mindenkit szeretettel várunk a konferencián!
MATE projektcsapat