Az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke és a Szakmai Bizottságok 107 pályázó közül választották ki azt a 16 kiváló fiatal kutatót, akik 2021-ben 20 perces plenáris előadással mutatkozhatnak be a XXXV. Országos Tudományos Diákköri Konferencián. A szakmai zsűri az agrártudományi szekcióban Bodor Zsanett, a MATE Élelmiszertudományi Doktori Iskola PhD-hallgatójának eddigi munkásságát ismerte el a rangos elismeréssel.
A fiatal tehetség doktori kutatómunkájában mézek eredetazonosításával foglalkozik. „A mézek összetételének alakulásában fontos szerepet játszik a botanikai és a földrajzi eredet is, azonban nemcsak a különböző fajtamézek között, hanem akár azonos mézfajtán belül is találhatunk eltéréséket” – meséli kutatásairól Zsanett, aki vizsgálatai során bizonyította, hogy a közeli infravörös spektroszkópia és az emberi nyelvhez hasonló elven működő elektronikus nyelv ígéretes eszköz lehet a mézek összetételének vizsgálatakor, így ezek hosszú távon hatékonyan segíthetik a mézhamisítás visszaszorítását. Kutatásának fő célja egy magyar fajtamézekből álló adatbázis felépítése, mely tartalmazza a fent említett technikák adatait.
Bodor Zsanett kutatásait Dr. Kovács Zoltán, a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet egyetemi docense, és Dr. Benedek Csilla, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar egyetemi docense segíti.
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) 2017-ben határozta el, hogy a felsőoktatás különböző képzési szintjein történő tehetséggondozó, tudományos kutatói tevékenység folyamatosságának támogatására életre hívja a Roska Tamás Tudományos Előadás intézményét.
A két évente meghirdetésre kerülő pályázaton 35 év alatti doktoranduszok, doktori hallgatók vagy posztdoktorok vehetnek részt, akik kutatómunkájuk során kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, eredményeikről nívós publikációk, előadások formájában számoltak be, valamint képesek eredményeiket magas színvonalú és élményt nyújtó tudománynépszerűsítő előadásban közzétenni. Zsanettnek ebben is van már tapasztalata, hiszen fenti eredményeiről szóló előadásával 2020-ban 2. helyezést ért el a SCIndikátor országos tudománykommunikációs verseny döntőjében.
A Roska Tamás-pályázat díjazottjai elismerő oklevelet, emlékérmet és pénzjutalmat kapnak, valamint ajánlást szereznek rangos tudományos folyóiratokban való megjelenésekre, továbbá az OTDT támogatja tudományos, illetve tehetséggondozó pályázatokra benyújtott pályázataikat.